Próbna matura
Próbna matura
50,00 zł
Sprawdź się, zanim sprawdzi
Cię komisja!
Matura próbna organizowana przez Indeks to doskonała okazja, aby sprawdzić się w warunkach zbliżonych do prawdziwego egzaminu, porównać z innymi i ocenić swoje szanse na dostanie się na wybrany kierunek studiów.
Udział w próbnej maturze mogą wziąć:
- tegoroczni maturzyści liceów i techników,
- absolwenci szkół ponadpodstawowych, którzy planują poprawić maturę (formuła 2023),
- absolwenci szkół ponadgimnazjalnych, którzy planują poprawić maturę (formuła 2015),
- pozostali chętni, którzy chcą zmierzyć się z zadaniami egzaminacyjnymi z wybranego przedmiotu.
Możliwość przystąpienia do matury próbnej jest dla tegorocznych maturzystów cennym doświadczeniem. To świetny sposób na oswojenie się z formułą egzaminu i przyzwyczajenie się do jego specyficznych procedur. Dzięki temu na prawdziwym egzaminie nie zaskoczy Cię żaden element jego przebiegu.
Dokładamy wszelkich starań, by urządzane przez nas matury próbne jak najdokładniej odzwierciedlały prawdziwe egzaminy dojrzałości. Na bieżąco śledzimy zmiany w programie i wdrażamy wszystkie potrzebne elementy. Nasze matury przeznaczone są dla wszystkich osób, które chcą na własnej skórze sprawdzić, jak dadzą sobie radę na jednym z najważniejszych egzaminów życia.
Egzamin próbny a stres
Wielu z Was matura kojarzy się ze stresem – co jest zupełnie naturalne. Zdenerwowanie to wynika częściowo z braku doświadczenia. Istotne jest też to, że stresująca może być sama formuła tak ważnego egzaminu. Oswajając się z nim bez presji uzyskania wiążących wyników, pozwolisz sobie łagodnie wprowadzić się w tryb tegorocznego maturzysty.
Nasze egzaminy próbne są doskonałym sposobem na sprawdzenie swoich umiejętności radzenia sobie ze stresem. W wielu przypadkach to właśnie ten czynnik odpowiada za udzielanie błędnych odpowiedzi. Jeśli odpowiednio wcześnie zaopiekujesz się sobą i nauczysz technik łagodzenia stresu, zdenerwowanie zadziała motywująco, a Twoje wyniki będą obiektywnie odzwierciedlać realny poziom wiedzy.
Przekonaj się, jak przebiega matura próbna. To ułatwi Ci zachowanie skupienia i spokoju podczas majowych dni egzaminacyjnych. Wtedy całą swoją uwagę będziesz mogła/mógł skupić na efektywnej pracy z arkuszem, co na pewno przybliży Cię do upragnionego wyniku!
Dla starszych uczniów, którzy chcą poprawić maturę lub napisać ją z innego przedmiotu niż poprzednio, matura próbna pisana w Indeksie może stać się rozgrzewką, przypomnieniem i dodatkową mobilizacją. Biorąc udział w egzaminie próbnym dowiesz się, czy w formule nastąpiły jakieś istotne zmiany. Przy okazji zweryfikujesz swój stopień przygotowania, by na maturze mieć pewność, że dobrze wykorzystałaś/-eś czas pomiędzy pierwszym a kolejnym podejściem! Będziesz mieć też kilka tygodni na to, by popracować nad ewentualnymi brakami.
Rozgrzewka przed egzaminem
Próbne matury ze względu na swoje walory treningowe oraz diagnostyczne są istotnym elementem przygotowania się do prawdziwego egzaminu maturalnego. Nie zastąpią wytężonej pracy, nauki i systematycznego zdobywania wiedzy, jednak wspaniale ją uzupełnią i pozwolą zweryfikować Twoją gotowość do egzaminu.
Sprawdzają nie tylko wiedzę z wybranych przedmiotów, ale też pozwalają na przyzwyczajenie się do specyficznej atmosfery panującej podczas egzaminów.
Matury próbne w oczywisty sposób podsumowują wcześniejsze etapy przygotowań. Wielu przyszłych maturzystów korzysta z materiałów edukacyjnych, przerabia testy, ćwiczy na starych egzaminach, oswaja się z charakterystyczną formułą pytań i trenuje odpowiadanie zgodnie z kluczem odpowiedzi. Naturalnym dopełnieniem tego okresu przedmaturalnego jest zweryfikowanie stopnia przygotowania w praktyce.
Standardy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
Egzamin przebiega z zachowaniem wszystkich wytycznych CKE.
Na salę można wnieść jedynie niezbędne przedmioty:
- długopis,
- dowód osobisty,
- wodę,
- dodatkowo: linijkę i kalkulator prosty (matematyka, chemia, fizyka).
Arkusze egzaminacyjne są autorską pracą nauczycieli współpracujących z Indeksem. Nie wykorzystujemy testów dostępnych na cke.gov.pl.
Testy sprawdzane są przez egzaminatorów. Następnie możesz odebrać swoją sprawdzoną pracę, dokonać analizy popełnionych błędów i wykorzystać czas pozostały do egzaminu na nadrobienie ewentualnych zaległości.
Praktyczne przygotowanie do egzaminu maturalnego
Taki sposób testowania swoich umiejętności na próbnym egzaminie doskonale sprawdza się w praktyce. Częste powtarzanie starych arkuszy egzaminacyjnych i testów jest jednym z podstawowych metod obcowania z formułą matury pisemnej. Sprawia to, że pewne powtarzalne schematy zadań wykonywane są automatycznie, co może uśpić czujność przyszłego maturzysty. Jednym z przykładów na takie mechaniczne odbieranie pytania jest przegapienie słowa „nie” w jego treści.
Trening w postaci matury próbnej, która nie została wcześniej opublikowana, pozwala ćwiczyć umiejętność czytania tekstu ze zrozumieniem i udzielania prawidłowych odpowiedzi.
Dzięki temu nasi uczniowie uczą się zwracać uwagę na szczegóły. Każdy, kto przejrzał co najmniej kilka arkuszy, wie, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać.
Dlatego tak ważne jest przyzwyczajenie się do tej formy i nauka sprawnego posługiwania się arkuszem. Szybkie wychwycenie sensu pytania i umiejętność sformułowania prawidłowej odpowiedzi pozwoli Ci zaoszczędzić cenny czas i zdobyć dodatkowe punkty.
Przed przystąpieniem do matury warto mieć za sobą maturę próbną. Oprócz matury przeprowadzanej w szkole warto skorzystać z opcji dodatkowej, czyli egzaminu próbnego z Indeksem. Zapraszamy do Uniwersytetu Gdańskiego i V Liceum Ogólnokształcącego, by zdobyć te ważne doświadczenia. Nowe otoczenie i obecność innych próbnych maturzystów to czynniki, które potrafią działać wyjątkowo motywująco!
Sprawdzony arkusz maturalny możesz odebrać z Sekretariatu. Dzięki temu szybko będziesz mógł zweryfikować swoje odpowiedzi i po prostu sprawdzić, jak Ci poszło. Bez stresu – jeśli są obszary, w których musisz uzupełnić swoją wiedzę, po odebraniu wyników nadal zostanie Ci trochę czasu. Jest to idealny moment na ostatnie szlify przed prawdziwym egzaminem.
Dowiesz się, które zagadnienia masz opanowane, jakie popełniła/-eś błędy, w jakim obszarze warto się poprawić. Otrzymasz też cenne wskazówki, jak uzyskać więcej punktów na prawdziwej maturze.
Jest to nieoceniona pomoc dla wszystkich – zarówno dla osób doskonale przygotowanych, jak i tych, które mają jeszcze nad czym pracować. Dzięki temu, że nasze matury próbne organizowane są w marcu, nadal pozostanie Ci kilka tygodni na uzupełnienie wiedzy. Analiza wyników pozwoli Ci dokładnie określić, jaki zakres wiedzy musisz zgłębić, by ze spokojną głową móc przystąpić do egzaminu dojrzałości.
Terminy próbnych matur
DNI OTWARTE UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
JĘZYK POLSKI poziom podstawowy
12 marca (wtorek), godz. 15:00, Wydział Nauk Społecznych UG, ul. Bażyńskiego 4
MATEMATYKA poziom podstawowy
13 marca (środa), godz. 15:00, Wydział Nauk Społecznych UG, ul. Bażyńskiego 4
V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE, ul. Polanki 130
17 marca, godz. 9.00
JĘZYK ANGIELSKI poziom podstawowy
CHEMIA poziom rozszerzony
WOS poziom rozszerzony
17 marca, godz. 12.30
JĘZYK POLSKI poziom rozszerzony
MATEMATYKA poziom rozszerzony
24 marca, godz. 9.00
JĘZYK ANGIELSKI poziom rozszerzony
HISTORIA poziom rozszerzony
GEOGRAFIA poziom rozszerzony
24 marca, godz. 12.30
FIZYKA poziom rozszerzony
BIOLOGIA poziom rozszerzony
Uczniom, którzy z ważnych powodów nie mogą uczestniczyć w Próbnej Maturze w terminach głównych (podanych wyżej), umożliwimy napisanie arkusza w terminie dodatkowym.
W takiej sytuacji prosimy o informację mailową, zawierającą przyczynę zmiany terminu oraz przedmiot Próbnej Matury.
2. Bezpłatny udział w próbnych maturach przysługuje Uczniom Indeksu pod warunkiem, że liczba wybranych przez niego próbnych matur jest nie większa niż liczba przedmiotów, z których korzysta w ramach trwającego obecnie kursu (jednorocznego lub semestralnego).
3. Udział w próbnych maturach dla maturzystów niebędących uczestnikami kursu w Indeksie jest płatny 50 złotych/przedmiot.
4. W formularzu zgłoszenia na Próbną Maturę Uczeń Indeksu zaznacza liczbę przedmiotów, w których uczestniczy na kursie rocznym lub semestralnym, a następnie wybiera przedmioty, z których chce napisać próbny egzamin. Próbne matury przysługujące bezpłatnie nie muszą dotyczyć tych samych przedmiotów, które Uczeń ma na kursie.
5. W przypadku przekroczenia limitu miejsc na przedmiot lub termin, pierwszeństwo przysługuje zgodnie z kolejnością zgłoszeń.
6. Zarejestrowani uczestnicy Próbnej Matury z Indeksem otrzymają pocztą e-mail przypomnienie o dacie i miejscu egzaminu wraz z dodatkowymi informacjami organizacyjnymi, najpóźniej na 3 dni przed egzaminem. W formularzu zgłoszeniowym prosimy wpisać aktualny i używany na co dzień adres poczty elektronicznej.
7. Osoby, które chcą wziąć udział w kilku egzaminach, których terminy się pokrywają, będą mogły przystąpić do jednego z egzaminów w dodatkowym terminie.
8. Wyniki Próbnej Matury z Indeksem zostaną przesłane na adres e-mail uczestnika najpóźniej w ciągu 3 tygodni od dnia przeprowadzenia egzaminu.
9. UWAGA! Godziny egzaminów z poszczególnych przedmiotów z powodów organizacyjnych mogą ulec nieznacznej zmianie, zatem prosimy o sprawdzenie aktualnych informacji na stronie internetowej lub na poczcie e-mail na krótko przed planowaną datą egzaminu.
10. Zgłoszenia na Próbną Maturę z Indeksem (w przypadku, gdy wcześniej nie zastanie wyczerpany limit przyjęć) wysyłać można najpóźniej do godziny 15.30 w przeddzień egzaminu z danego przedmiotu.
11. Na Próbnej Maturze z Indeksem korzystać można tylko z materiałów i przyborów dozwolonych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną dla danego przedmiotu.